2017. február 5., vasárnap

A női kosztüm

A női kosztüm

Mutassa be a készítésükhöz használt alapanyagokat! 
Adja meg csoportosításuk szempontjait!
Térjen ki:
– a használati, kezelési útmutatókra a textil-KRESZ jelképei alapján,
– az eladótéri elhelyezésük szempontjaira, jellegzetes árubemutató eszközeire.



A kosztüm a női ruhásszekrény egyik alapdarabja. Az általában szoknyából vagy nadrágból és a hozzá illő blézerből álló együttes, megfelelő választás például üzleti találkozókra, megbeszélésekre vagy más ünnepi alkalmakra. A női kosztüm (a férfiöltönyhöz hasonlóan) főként üzleti eseményekre kitűnő választás, de az üzletekben kínált kosztümszövetek minőségéből adódóan bármikor kényelmes és komfortos viseletet nyújtanak. Többféle alapanyagból készült, különböző vastagságú és színű kosztümszövetet vásárolhatunk melyek közül bármelyik évszakban, bármilyen alkalomra egyedi és hosszú élettartamú ruhadarabok készíthetőek. A kosztümszövetek egyaránt alkalmasak szoknyák, blézerek és nadrágok tervezéséhez és készítéséhez is. A vásárlók számtalan szín közül választhatnak, hogy mindenki megtalálhassa  a számára leginkább ideális színt, fazont és mintát. A kosztümszövet mellett fontos még a kosztümkészítés során a bélelés. Nem mindegy ugyanis, hogy a minőségi szövet mellé milyen fajtájú, milyen alapanyagú bélés párosul. Ezért fontos, hogy megbízható minőségű bélésanyagokat használhatunk.. A bélésnek több funkciót kell ellátnia, többek között ez takarja a kosztümök belső kidolgozását, védi az izzadástól a kosztümszövetet, de emellett a ruhadarab értékét is növeli egy szépen megvarrott és jó anyagból elkészített bélelés. Továbbá a bélésnek a hőszigetelő tulajdonsága sem elhanyagolható, tökéletesen támogatja a kosztümszövet eme feladatát is. A bélés védi az alapanyagot az izzadástól, kopástól, szennyeződéstől. A bélelt ruhadarabok alaktartóbbak. Bélésszövetként használható a taft, szatén, serge, különféle poliészter vagy viszkóz lánchurkolt kelme.
A kosztümök csoportosítása történhet:

IDÉNYJELLEGÜK SZERINT:
- A nyári vagy kiskosztümök: vékony, könnyű, szellős anyagokból készülnek, kabátjuk béleletlen, sok esetben rövid ujjúak. A nyári kosztümök általában kényelmes viseletet jelentenek.



- A téli kosztümök: általában gyapjúszövetből készülnek, a kabát minden esetben bélelt, hosszú ujjú, lehet prémmel díszített is. Az őszi, téli kosztümök csak vegyileg tisztíthatók.



DARABSZÁM SZERINT LEHETNEK:
 kétrészesek:
blézer + szoknya vagy nadrág
 három részesek:
            blézer + szoknya + nadrág vagy
            blézer + nadrág + mellény vagy
            blézer + szoknya + mellény
 négy részesek:
blézer + szoknya + nadrág + mellény


FAZON SZERINT LEHETNEK:

Angol kosztümök
Blézere: karcsúsított, férfi zakóra emlékeztető, amelynek hossza lehet: rövid, derékig érő normál, a csípőt takarja hosszú. Lehet hosszú ujjú, bélelt és rövid ujjú Szoknyája: minden esetben egyenes vonalú

 Francia kosztümök
Blézere: lágyabb, lezserebb vonalvezetésű, gazdagabban díszített Szoknyája: egyenes vonalú vagy lefelé bővülő. Ennek speciális változata a Chanel kosztüm: blézerének szabása egyenes vonalú, hossza a csípő tájékáig ér. Anyaga lehet színes, kockás, gallérján, zsebén, ujja szélén díszítés látható moshatók.

Az üzleti öltözködésben (business look) a kosztüm, a férfiöltöny megfelelője, alap ruhadarab. A kosztüm alatt viselhető blúz vagy body, illetve top. Esetenként a kosztümkabátot közvetlenül a testen viselik (body kosztüm).  

Abban az esetben, ha a kosztümkabát anyaga eltér a szoknyától, illetve a nadrág anyagától kombinált öltözékről (coordinates) beszélünk. Coordinates: (angol eredetű szó, jelentése: összehangol) A nem teljesen egyforma, de azonos karakterű, un. társ- vagy partneranyagokból készült többrészes együttesek elnevezése. A partneranyagok eltérő fonaltípusból készülnek, de mintázatuk megegyezik az alapanyagéval, gyakran más színben vagy más léptékben (a mintaelem nagysága). Az is előfordulhat, hogy az anyagok mintázata különböző, de a színűk azonos és illenek egymáshoz

A business kosztüm üzleti, munkahelyi megjelenésre szánt ruhadarab. Legfontosabb szerepe, hogy viselője - anélkül, hogy nőiességét elveszítené - magabiztosságot, tekintélyt, hitelességet sugározzon. Alapanyaga leggyakrabban fekete, szürke, kék, többnyire sima felületű gyapjúszövet. Kedveltek a bézs, a piszkosfehér és lila színek is. Harsány mintázatok nem, de a klasszikus krétacsíkos vagy mikro mintás szövet a business kosztümhöz is kiváló. A színek, alapanyagok, formák megválasztásánál a legfontosabb szempont, hogy a business kosztüm tulajdonképpen munkaruha. Az üzleti életben az öltözködéssel kapcsolatban elterjedt a "power dressing" vagyis a "hatalmat sugárzó öltözködés" fogalma. A hivatásában sikerre vágyó nő az öltözködésében is igyekszik kinyilvánítani profizmusát, határozott fellépését erősíti az "üzleties" megjelenés is. A nappali kosztüm ünnepélyesebb ruhadarab, viselhető délelőtti alkalmi eseményeken, fogadásokon, ünnepi ebéden, esküvőn. Esti ünnepi megjelenés különleges alapanyagú és különleges szabászati megoldású alkalmi kosztümökkel biztosítható.


Deux-piéces (francia szó, jelentése két darab): Az olyan kétrészes ruhák elnevezése, melyek szoknyából és könnyű felsőrészből állnak.

Kosztümkabát – blézer: Hasonlóan a férfi ruházathoz a kosztümkabát is lehet egy- vagy kétsoros gombolású, de záródhat húzózárral is, illetve lehet záródás nélküli is.

Megkülönböztetünk: - rövid- közepes és- hosszú állású kosztümkabátot

Az ujj többnyire kétvarrásos, bevarrott ujj, a vállat – többnyire a divattól függően – válltömés hangsúlyozza. Klasszikusnak az egysoros gombolású, ~ a tomporvonalig érő, a férfi zakóhoz hasonló gallér- és kihajtó megoldással készült kosztümkabát tekinthető. Leginkább térdalatt érő egyenes szoknya vagy egyenes vonalú nadrág illik hozzá.
 A kétsoros gombolású modellek általában az alkalmi összeállításra jellemzőek, elsősorban erősen karcsúsított szabászati megoldással. Azon túl, hogy a blézer egy- vagy kétsoros, a megjelenésben fontos szerepe van a válltömésnek. A legtöbb női alkat számára előnyös - a nem túl erős vállemelés, függetlenül az aktuális divattól. A női divatban, mint közismert kevésbé érvényesülnek szabályok és tiltások.
 A designer modellek rendkívül változatos ruhadarabok, szoknyával vagy nadrággal, egyedi stílusban, az aktuális trendnek megfelelő sziluettel.  A divatban külön fogalom az örök Chanel kosztüm. Jellemzője a paszpólozás, az ékszergombok, zsebfedők. Egyenes a kiskabát és a szoknya is. Kiegészítői a selyem blúz vagy top, a gyöngysor. Alapanyaga tweed vagy buklé, apró mintás vagy kockás szövet. Yves Saint Laurent nevéhez fűződik a szafari kosztüm és a női szmoking.
 A női ruhatár kedvelt darabjai a fantáziamodellek. Lehetnek egészen rövid boleróval vagy térdig érő kabáttal készültek, gallér nélküliek éppúgy, mint állógallérosak. Ezek a fazonok többnyire más ruhadarabokkal nem kombinálhatók.




További elnevezések és formaváltozatok:

A zakó:

Szabászkosztüm: Testre szabott, kihajtós fazonú női zakó jellemzője a kiváló minőségű időtálló alapanyag és a férfias kidolgozás. A kosztüm szoknyája mindig szűkszabású és mindig a zakó anyagából készül.
Spencer: Rövid, derékig érő, a testet követő forma.
Blézer: Sportosan elegáns, egy vagy kétsoros gombolású, kihajtós gallérral.
Kabát: Hosszú állású, általában kétsoros gombolású.
Kardigán: Fazon nélküli, egyenes szabású, csípőig érő.
Bluzon (lamber): Rövid, kényelmes bőségű, a derekán és az ujján pántba fogott. (Kiskabát)
Komplé: (jelentése: teljes, egész) szoknyából vagy ruhából, kosztümből vagy nadrágkosztümből álló kabáttal vagy egy hosszú zakóval kiegészített együttes.
Compose: (francia szó, jelentése: összetett) Különböző, de színben egymáshoz illőruhadarabok együttese, ahol az egyik rész anyaga a másik rész díszítő anyaga.

A zakókat fazonuk (vonaluk) szerint megjelölhetjük az ABC néhány betűjének megfelelőivel:

I vonalú zakó: Kisméretű válltömés és szűk nyak jellemzik. Általában egysoros gombolású, lehet magasan gombolódó, nincs karcsúsítás.
H sziluett: Kényelmes, ejtett vállú, az I vonal szélesebb változata. Széles a váll, gyakran vállpántos. Nagy zsebek, öv, széles gallér jellemzi, leginkább kétsoros gombolású.
X vonalú zakó: Erőteljesen karcsúsított, lefelé bővülő vonalú. Egy- és kétsoros gombolású, gyakran sálgalléros. Jellemző a karöltőnél ráncolt, lefelé szűkülő sonkaujj.
Y sziluett: Erőteljesen szélesített váll jellemzi. Gyakran kétsoros gombolású. Készül raglán ujjal is.
A vonal: Raglán vagy ejtett természetes váll, szűk ujjak, erőteljes trapézforma jellemzi (sátor vonal). Egy- vagy kétsoros gombolású, keskeny, lekerekített gallérral készül
V sziluett: Nagyon széles váll, raglán-, denevér-, vagy T-ujj. Kámzsanyakú, gyakran kapucnis. Leginkább egysoros gombolású.
O vonalú zakó: gömbölyű váll, bevarrt ujj jellemzi. Rövid fazonú, készülhet húzózárral és kötött szegéllyel, bőségszabályozóval is.


Blézer A-Z-ig:





A szoknya:

Régebben a protokoll csak a szoknyát fogadta el a business megjelenésben. Napjainkban a nadrág és a szoknya egyenrangúnak tekinthető. Fentiekre jó példa Angela Merkel német kancellár, aki a protokolláris alkalmakkor is, szinte mindig nadrágot visel. A szoknya legjellemzőbb - és a divattal legszembetűnőbben változó külső jegye a hossza.

A szoknya hosszát három tényező befolyásolja döntően: az alkalom, a kor és nem utolsósorban a láb formája!
Stílustanácsadók véleménye szerint még a legfiatalabb korosztály sem viselhet a hivatalos munkahelyi megjelenéskor olyan szoknyát, amely leülve, több mint két ujjnyival ér a térd fölött! A szoknya sziluettje lehet szűk, egyenes és lefelé bővülő. Legáltalánosabb a derékra szabott megoldás, de az utóbbi években divatosak a csípőszoknyák A szoknya díszítése lehet: zseb, tűzés, szál, slicc, fodor, hímzés.



A kosztümök alapanyaguk szerint lehetnek:

Buklé (francia boucle = hurkos): Csomós felületű szövet.
Seviot: Kopásálló, fésűs vagy kártolt gyapjúszövet.
Donegal: Kártolt, csomós felületű gyapjúszövet.
Flaus: 3-5 fonalrendszerrel gyártott, hosszú száltakarójú kártolt szövet.
Halszálkás szövet: Ék alakú, sávolykötésű anyagok összefoglaló neve.
Plüss: Szintetikus szálból, magas száltakaróval készülő szőrmeutánzat.
Plaid (francia,vállkendő, úti takarónak is használják): Bolyhozott, tarkán szőtt kockás anyag.
Setland: Kártolt gyapjúszövet, kissé szúrós felületű.
Tweed: Kártolt gyapjúszövet, durva, kevert, noppos fonalakból.

Az utóbbi évtizedekben jelentős fejlődés ment végbe az alapanyagok területén. Az un."funkcionális textíliák" tulajdonságai közé tartoznak a
- kiemelkedő mechanikai tulajdonságok
- hőmérsékletszabályozás
- könnyű kezelhetőség stb.
Az öko- és biotextíliák előállítása, használata és megsemmisítése kevésbé terheli a környezetet, mint a hagyományos anyagok. Érdemes megismerkedni néhány kifejezéssel, az új textíliákkal kapcsolatban.

Membrán: A membrán egy nagyon vékony fólia, szél- és vízzáró, légáteresztő. Felvihető akár a szövet belsejére, vagy a szövet és a bélés közé. A membrán képes hőmérsékletkiegyenlítésre és jól véd az időjárás ellen. Legismertebb membránok a Gore-Tex és a Sympatex. Az időjárás elleni extra védelem nagyon előnyös - többek között azoknál a kosztüm kabátoknál, amelyek időnként kabátként is funkcionálnak (Beschichtung, coating): A textilanyag felületét valamilyen anyaggal bevonják, hogy vízálló vagy légáteresztő legyen. Olcsóbb, mint a membránrendszer, de kevésbé tartós.
Softshell: A bevonatok új generációja. Két- vagy háromrétegű ruházati alapanyag. Egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy rendkívül könnyű. Készülhet membránnal vagy membrán nélkül. Kopásálló, puha és elasztikus.


A KOSZTÜMÖK ANYAGA




Rendkívül változatos: pamut, len illetve ilyen típusú szövetek selyem, műszál, szintetikus szövetek gyapjú, bőr, műbőr, kötött kelme.

Gyapjú és kevertszálas vagy viszkóz szövetek, sokféle mintával és színben az aktuális trendeknek megfelelően válogatva. Mindenkinek az ízlésének megfelelően elegánsabb ruhadarabokhoz és sportoshoz egyaránt megtalálja a megfelelőt!

Lenvásznak

Népszerű nyári öltözetek és népviselet alapjaként ez a natúr vászonszövésű anyag, egyszínű, csíkos, kockás változatok és hímzett, azsúros, batikolt minőségek szélesítik a palettát. Kezelhetőség: kézzel mosható, avatandó!

Vásznak és farmerok

Sok felhasználási területe népszerűsíti, női, gyermek és férfi öltözetekhez egyaránt használják. Rugalmas szállal keverve, tartós és kényelmes viselet. Díszítik hímzéssel, festéssel, kenéssel vagy nyomott mintákkal, egyszínű változatokkal kiválóan kombinálhatók. Kezelhetőség: Szabás előtt minden esetben avatni javasolt, 30-40 fokon mosható!

Bársonyok

Nemes bolyhos felületű pamutszövetek, lehetnek maratott mintásak, festettek, de a legelterjedtebb az egyszínű hagyományos pamutbársony, ami vastag minőségének köszönhetően sokféle felhasználási területen szerepel. Finomabb nőies változata a selyembársony mely lágy és magas fényű igazán elegáns megjelenés biztosít.

Kordbársonyok

Ez a bordázott bársony felületű pamutszövet nélkülözhetetlen az őszi-téli időszakban, női, gyermek, férfi öltözetekhez egyaránt javasoljuk. Különböző bordázottsággal, mintával, hímzéssel sok színben megtalálható. Kezelhetőség: A szabásnál figyelni kell a szálirányra, avatni szükséges. 30 fokon mosható!

Alkalmi szövetek és jacqardok

Ebben a kategóriában megtalálhatók a jacquardok, finom minőségű szövetek és olyan anyagok melyek alkalmi öltözetekhez kiválóan használhatók!  Csak vegyileg tisztíthatók!

MÉRETEZÉS

a derék és a csípőbőséget adhatják meg
angol méretezéssel S, M, L, XL
jelzőszám: 34 – 56-ig


A ruházati cikkeknél lehet esetleg szín szerint, vagy méret szerint kihelyezni az árut, mellyel megkönnyíthető a vevő választása. A ruházati árucsoporton belül a konfekció, kötöttáru, és divatáru termékek értékesítésre történő előkészítésének műveletei a következők:
- az áruk szükségszerinti kicsomagolása, kisebb javítások elvégzése, vasalása, hajtogatása, vállfázása
- a termékeken lévő bevarrt-, és függő árucímke meglétének, valamint annak tartalmának ellenőrzése,
- a fogyasztói ár feltüntetése,
- az árucímkék elhelyezése a termékeken,
- áruvédelmi címkék elhelyezése a termékeken,
- áruk kihelyezése az árucsoportra jellemző árutároló eszközökre.
- a kosztümöket, öltönyöket, kabátokat vállfázva szállítják, műanyag tasakban egyedileg csomagolva (gördülő sztenderre akasztva, vagy egymásra halmozva)

Bolti kihelyezés

Ruházati, cipőüzletekben, ékszerboltban és minden olyan üzletben, ahol fontos látni, hogyan áll a kiválasztott termék a vevőn, megfelelő számú tükröt kell elhelyeznünk. Ruházati üzletekben szükséges próbafülke kialakítása is. Ezt úgy kell kialakítani, hogy a vevőzavartalanul próbálhasson, viszont az odavezető terület a bolt dolgozói által jól kontrollálható legyen. A fülke legtöbbször függönnyel, paravánnal elválasztott tér. Legyen benne akasztó, tükör, esetleg szék a termékek és a ruhák elhelyezésére és hogy öltözés közben leülhessen a vevő.









Ezzel a teszttel tudod igazolni, hogy sikeresen végeztél a tananyaggal. Figyelmesen olvasd végig, ha kell több alkalommal a tananyagot, és utána végezd el a tesztet. A kitöltésére maximum három alkalommal van lehetőséged! Erre figyelj! Add meg a teszt elején az e-mail címedet, erre azért van szükséged, hogy személyesen az e-mailedre küldjön a rendszer egy visszaigazolást az elért eredményedről.





Videók, segédanyagok:

Molett divat:


Öltözködési tippek: 
pl: állásinterjún




Öltözködési tippek:
Alapruhatár:




Öltözködési tippek:
Munkahelyi (irodai) ruhatár:


Öltözködési tippek:
2016 Ősz




Öltözködési tippek:
Ilyen a Bohém divat:



Jó tanulást! Sikeres felkészülést kívánunk!
A projektben tanító tanárok!